Zoznámte sa: Sumec západný (Silurus glanis)
(iné názvy: sumec obyčajný, sumec veľký, staršie: hrča obyčajná)
Sumec je, okrem jeseterovitých rýb, najväčšia sladkovodná ryba v Európe. Hovorí sa mu aj kráľ našich vôd. Jeho tlama je vybavená dvomi dlhými fúzmi v hornej čeľusti a štyrmi kratšími v spodnej, ktoré mu nahrádzajú zle vyvinutý zrak. Obľubuje hlbočiny a bahnité dno s bujnou vegetáciou a prekážkami. Živí sa rôznou potravou, zbiera červy, pijavice, no a samozrejme, loví ryby. Tie si vyberá z ponuky prostredia, v ktorom žije a je pri tom dosť náladový. Okrem bielych rýb obľubuje aj liene a kapry. Lovná miera sumca je 70cm.
Ako možno uloviť sumca?
Medzi základné techniky či spôsoby lovu sumca patria:
- Lov sumca na ťažko
- Lov sumca na plavák
- Lov sumca prívlačou
- Lov sumca vábením
Lov sumca na plavák
|
Podľa čoho vyberáme sumcové plaváky a aké poznáme?
Plaváky na sumca vyberáme vždy podľa toho, kde sumec loví, a preto rozoznávame:
- Podvodné plaváky
- Hladinové plaváky
Podvodné plaváky
Klikni pre: Podvodný plávak - magnet na sumcov!
Hladinové plaváky
Hladinové plaváky tiež poznáme tiché a zvukové, no okrem toho ich delíme hlavne na plaváky pevné a priebežné.
Pevný plavák je taký, kde si zafixujeme určitú hĺbku a oplatí sa ho použiť skôr v plytčinách alebo v hĺbkach, ktoré nepresahujú dĺžku udice. Ak máme totiž prút dlhý 3 m a nastavíme hĺbku 5m, tak skôr ako sumca na háčiku uvidíme, nám plavák narazí na prvé očko. Dá sa to riešiť vytrhnutím anténky plaváka, ktorý po tom skĺzne až k olovku. Tento spôsob však vyžaduje prax a hlavne rozvahu.
Ak sumca hľadáme vo väčších hĺbkach používame skôr priebežné plaváky. U týchto nastavíme hĺbku ponoru pomocou zarážky.
V ruke mám opäť niekoľko plavákov. Je to ukážka plavákov na lov sumcov. Sú tu tri základné typy. Tieto plaváky sú vyrábané v rôznych veľkostiach, podľa toho, akú veľkú nástrahu potrebujeme použiť. Pri love sumcov samozrejme používame väčšie rybky, prípadne nadáje, alebo podobné nástrahy. K tomu musíme aj prispôsobiť veľkosť plaváku. Sú tu plaváky, ktoré sú priebežné a sú tu také, ktoré tiež vieme zhotoviť priebežne, ale musíme ich poistiť zarážkou.
Autor: Peter Martiš ml.