Feeder
Jednoducho aj v zime...
Obdobie zimných mesiacov veľa rybárov považuje za čas, kedy sa k vode ani neoplatí vyraziť.
Opak je pravdou. Aj v tomto čarovnom období je pre mňa tento čas o to väčšou výzvou i keď vietor štípe a zima pomaly zachádza až pod nechty. Práve vtedy sa človek dokáže tešiť hoci aj z malej beličky...
Ja som sa rozhodol pre rybársky revír v Komjaticiach, kde vodu poznám a viem, že sa tam každoročne nasádza v hojnom počte kapor a šťuka. Práve preto som si povedal, že vyskúšam v tomto čase zapôsobiť na pleskáča. Viem, že sa tam nachádza, ale nie vo veľkom počte, pretože dávno sa tam nenasádzal a je prirodzenou potravou pre sumce, šťuky a ostatné dravce...
Naše prvé miene
Uloviť mieňa sa s otcom snažíme už niekoľko rokov. Mieň je jediná treskovitá ryba žijúca u nás. V odbornej literatúre i v rybárskych časopisoch je jeho lov popisovaný, ako tá najjednoduchšia vec. Tvrdý prút, pevný silon, dostatočne ťažká záťaž, mäsitá návnada , „zlé počasie“ a úspech je takmer zaručený. Každý rok sme čakali na výrazný pokles teploty vody, alebo aspoň dážď, keď už nie sneženie. Navštívili sme za toto obdobie niekoľko úsekov riek Váh i Morava. Výsledkom boli stále len záseky do prázdna pri rozzvonenej rolničke. Preto sme sa tento rok rozhodli úplne zmeniť taktiku. Nečakali sme už ani na ochladenie, ani na sneženie. Vytipovali sme si v prvom rade niekoľko nových úsekov bohatých na úkryty v dolných úsekoch Váhu a Moravy. Miesto tvrdých prútov sme zvolili, ja médium hevy feedrový prút a jeden mäkší kaprový prút a otec médium feedrový prút a ponechal aj tvrdší kaprový prút, záťaže 50-150g. Podľa typu použitého prútu, nadväzcový vlasec 0,16 a 0,18 mm a háčiky ktoré používame na lov zubáča a úhora.
Malé veľké rieky...
Leto v plnom prúde, dni pálivé, noci teplé. Ryba na stojatých vodách je viac aktívna v nočných hodinách. Ja som sa preto rozhodol pre krátku rybačku v popoludňajších hodinách na tečúcom toku, kde voda nie je tak letom prehriata, ryba je stále aktívna a pre mňa v tomto období aj viac zaujímavá.
Divočina, zarastené brehy, spadnuté stromy po vetroch či búrkach a húština v toku už prezrádza, že som sa rozhodol pre Malý Dunaj. Zaujímavá voda, priam stvorená na feedrovú techniku lovu. Jednoducho malý a pritom na bohatstvo veľký tok.
Už deň vopred som si namiešal krmivo crispy big bream zmiešaný v pomere 2:1 s River Competetion od Browning-u bez akýchkoľvek iných prísad a aróm. Nato, že som vodu nepoznal a navštívil som ju prvý raz, tak som bol milo prekvapený, ako mi krmivo fungovalo.
Deň ako žiaden iný
Po neustálych dažďoch za posledných 10 dní predpoveď počasia hlási zlepšenie. Paráda, prečo to nevyužiť a ne ísť na ryby? Pripravujem sa už večer pred výjazdom k vode. Balím všetky potrebné veci, ako sú háčiky, košíky, krmivá, prevíjam nový silon a nemôžem zabudnúť ani na živú nástrahu, ktorou sú kostné červy. Veci mám zbalené a môžem ísť so spokojným svedomím do postele, bez toho, aby som rozmýšľal, čo som zabudol.
Feeder to je Browning
O tom že nemecká fídrová značka Browning patrí právom medzi svetovú elitu čoraz častejšie počujeme. Nespočetné úspechy na domácich aj zahraničných vodách potvrdzujú tento fakt. Lov na feeder patrí medzi športový rybolov, kde rybár rozpoznáva záber pohybom jemnej špičky. Takouto metódou lovu môžete loviť ryby od niekoľko centimetrov až po veľké - trofejné ryby. Ak chcete uspieť na feeder v športovom - pretekárskom poňatí tak ste závislý na každom detaile.- 1
- 2